Hladanie

Oficiálne stránky obce Jablonov

jablonov 310x141

obcan 310x141

navsetvnik 310x141

Menu

You are here: Úvod » Kultúra » ŽSS Jablonečka
Streda, 11 Dec 2019

ŽSS Jablonečka

E-mail Tlačiť

ŽSS Jablonečka


     S myšlienkou založiť ženskú spevácku skupinu v obci Jablonov, sme sa pohrávali už dlhšie. Povzbudzovali nás v tom aj naši známi, ktorí vedeli, že sa poniektoré z nás folklóru a ľudovému spevu venujeme dlhé roky aj v iných folkórnych skupinách. To nás povzbudzovalo v našej túžbe ešte viac.

 

     Ženská spevácka skupina Jablonečka si datuje vznik v septembri 2013. Názov sme sa snažili odvodiť od obce Jablonov. Mali sme niekoľko variantov, ale nevedeli sme sa rozhodnúť. Nakoniec nám s tým pomohli pri odchode z prvých skúšok Korčaškáre, a tak sme sa dopracovali k Jablonečke. V súčasnosti je spevácka skupina ešte stále vo vývoji a formuje sa ako počtom, tak aj repertoárom. Pôsobenie ŽSS Jablonečka je síce krátke, nemožno teda hovoriť o úspechoch, aj keď my za úspech považujeme v dnešnej dobe aj náš vznik. Vystúpenia, ktoré sme doteraz  absolvovali, boli okrem domácej - obecnej pôdy, aj v okolitých dedinách a mestách. Dnes je náš repertoár rozšírený o desiatky piesni a mnoho ich blokov, kde patrí: čepenie, trávnice, pijacké, ľúbostné, rusínske, fašiangové, žartovné piesne a v neposlednom rade aj koledy, s ktorými sme sa predstavili v Prešove, v rámci "Vianočných programov 2014". Čepením nevesty sa nám podarilo obohatiť nejednú svadbu v našom okolí a už teraz sa tešíme na ďalšie, ktoré nás čakajú, keďže túto radosť rady zdieľame s novomanželmi.

 

     Jednou z našich priorít bolo a stále je obohatiť našu skupinu o jablonovský kroj, ktorý je zdokumentovaný na starých fotografiách zachovaných v obecnej kronike. Všetko má svoj čas, aj kroj, ktorý je našou neoddeliteľnou súčasťou.

 

     Boli by sme radi, keby naša láska k ľudovej piesni nabudila nielen mládež, ale i deti a dospelých, aby nám pomohli šíriť ľudovú pieseň všetkým, ktorí ju milujú. Chceli by sme dosiahnuť, aby sa nikto z nás, naše deti, vnúčatá, nehanbili za svoje nárečie, za svoje zvyky a kultúru a tobôž nie za ľudovú pieseň. Aby sa folklór ako taký šíril ďalej a nezanikol. Cítime veľkú podporu za strany rodín, známych a obyvateľov obce, preto by sme chceli do budúcna zintenzívniť aj spoluprácu s mužskou speváckou skupinou Korčaškáre, s ľudovou hudbou JAS a povzbudzujeme aj deti a dospelých k znovuzrodeniu detskej speváckej skupiny Korčašek.

 

     V neposlednom rade patrí naša veľká vďaka Tomášovi Vojtanekovi, ktorý nás doprevádza na akordeóne od samého začiatku. Pod jeho odborným vedením, kde jeho ušiam neunikne žiaden falošný tón, úpravami samotného hlasu i spevov sme pokročili a chceme sa stále zlepšovať, aby sme prinášali radosť aj do Vašich uší a vzorne reprezentovali obec Jablonov. Prispieva nám nielen hrou, ale aj svojim spevom. Je pre nás veľkým darom a obohatením. Musíme si teda uznať, že toto všetko si vyžaduje obrovskú obetu... Menej času s rodinou, menej času s priateľmi i azda menej času na samého seba. Dúfame však, že toto naše snaženie padá vždy na úrodnú pôdu a tešíte sa s nami.

 

     Rozširovať náš repertoár ľudových piesni, spájať, tešiť, odovzdávať a mnoho iného, čo k folkóru patrí, je našim cieľom. Sme odhodlané a dávame ľudovej piesni srdce i dušu, pretože práve ona nás povzbudzuje, potešuje v úzkostiach, je súčasťou nás a nášho života, zaslúži si teda, aby sa šírila ďalej. O to všetko sa budeme snažiť v tomto zložení: spev - Miroslava Slezáková, Lucia Ondrišová, Viktória Dzurillová, Gabriela Orinčáková, Bibka Glevická a akordeón a spev Tomáš Vojtanek. SRDCOM FOLKLÓRISTI.

                                                                                                                      ŽSS Jablonečka

                                                                                                                      facebook: ŽSS Jablonečka z Jablonova

                                                                                                                      kontakt: Mirka Slezáková - 0949 438 467, Lucia Ondrišová - 0907 615 372

                                                                                                                      e-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.